کاربرد ، مقایسه و ویژگی ورق آلومینیوم کامپوزیت

طراحی و اجرای نمای کامپوزیت نمایندگی ها
یه طرح خاص و تک برای نمایندگی تاثیری بسزا در جذب مشتری و رونق ایفا میکنه
طراحی شیک نمای کامپوزیت سردر
ظاهری زیبا از نمای سردر ورودی مغازه ، منزل ، کارخانه و...
طراحی نمای لوکس و مدرن جایگاه سوخت طرح نگار
با ارایه بهترین طرح های نمای پمپ بنزین شاهد رشد کسب و کار خود باشید.
طراحی مدرن نمای کامپوزیت ساختمان اداری
طراحی نمای کامپوزیت مجتمع و برج
ظاهری مشتری پسند و مدرنیته

کاربرد ، مقایسه و ویژگی ورق آلومینیوم کامپوزیت

ویژگی های آلومینیوم کامپوزیت نسبت به مصالح سنتی در چیست؟

آلومینیوم دارای خواصی جادوئی است که در هیچ فلز دیگری مشابه ندارد، مانند: چگالی کم، مقاومت زیاد خوردگی، استحکام ویژه بالا، هدایت الکتریکی وحرارتی زیاد، انعکاس حرارتی و نوری زیاد، جرقه نزدن وغیر مغناطیسی بودن، شکل پذیری عالی، استحکام بالا در دمای کم، ارزش زیاد ضایعات، سمی نبودن، قابلیت اتصال آسان. با افزودن سایر مواد صنعتی به این فلز و بصورت کامپوزیت درآوردن آن نه تنها خواص فوق الذکر حفظ می شود بلکه خواصی دیگر به آن اضافه می گردد.

آلومینیوم کامپوزیت در واقع از دو ورق آلیاژی آلومینیومی به همراه یک لایه میانی پلیمری تشکیل می‌شود. جهت زیبا سازی و تنوع به آن ها رنگ‌های خاصی اعمال می گردد که نتیجه آن پانل کامپوزیتی آلومینیومی با خواص ویژه زیراست: سهولت شکل پذیری، تنوع رنگ، مقاومت در مقابل آتش ( بدون موادCFC مضر برای محیط زیست)، عملکرد غیر یکپارچه در زلزله، آب بندی نما، بی نیازی به شستشو، قابلیت تعویض.

دلایل اثبات این ویزگی ها کدامند؟ 

رنگ اصلی مصرفی در پانل ها PVDF می باشد که جدید ترین رنگ مصرفی جهان است. PVDF نوعی رزین است لذا در هنگام خم کاری شکست روی آن ایجاد نمی شود. این رنگ در مقابل باران های اسیدی و اشعه ماوراء‌بنفش آفتاب مقاوم است، به طور مثال، سنگ ها در اثر اشعهUV و باران های اسیدی درخشش خود را به سرعت از دست می دهند. سیمان و آجر و شیشه سریع کثیف می شوند و به مرور رسوب باران روی آن ها می ماند. از نظر زیبائی نیز با توجه به تنوع رنگ ها، این پانل ها با هر سلیقه ای جور است. بنابراین می توان گفت که این محصول با هر آب و هوائی سازگار بوده و دوست محیط زیست نیز هست. با توجه به وزن پائین این ماده (با زیر سازی کمتر از۸ کیلو در هر مترمربع) در مقایسه با سایر مصالح (گرانیت۹۵ کیلو، سیمان۷۸ کیلو، شیشه۳۸ کیلو، ورق آلومینیوم۳۵کیلو) ماده ای سبک است که مهم ترین تاثیر آن در سبک سازی ساختمان است.

کاهش وزن لرزه ای ساختمان منجر به کاهش نیروی برش پایه و در نتیجه کاهش نیروی زلزله در محاسبات سازه می گردد، به گونه ای که در نتیجه آن المان های سازه ای اقتصادی تر و بهینه تر طراحی می شود که علاوه بر کاهش خطر زلزله باعث سبک تر شدن مقاطع سازه ای و پی ها و ارزان تر شدن آن می گردد. به علاوه به دلیل نصب یک اسکلت فلزی به ساختمان نمی توان از تاثیر مطلوب این اسکلت میانقابی صرف نظرکرد، به خصوص در جلوگیری ازسقوط قطعات مصالح از سازه ها و خطرات جانبی. خاصیت ویژه دیگر این محصول (مبحث ۱۹ مقررات ملی) وجود لایه پلی اتیلن و آب بندی این محصول در کنار وجود هوای محبوس بین ورق ها و ساختمان است که یک عایق حرارتی، صوتی بوجود می آورد که از نظر بهینه سازی انرژی مزیت زیادی است. از نظر نگهداری نیز بر خلاف سایر مصالح عملا نیازی به عملیات خاصی نیست و در صورت نیاز به تعویض بخشی از پانل ها، فقط قسمت آسیب دیده پانل تعویض می‌شود.

از نظر قیمت نیز می توان مقایسه ای با سایر مصالح به عمل آورد

هزینه تمام شده این مواد در ساختمان ها را می توان از دو وجه بررسی کرد: هزینه ظاهری اولیه (خرید و نصب) و کاهش هزینه کلی ساخت (طراحی سازه و اجرای سبک تر و سریع تر و در نتیجه ارزان تر). در مورد اول می توان گفت که هزینه بکارگیری پانل (خرید و نصب) تقریبا معادل کل هزینه اجرا با استفاده از مصالحی مانند سنگ و آجر نما یا شیشه با کیفیت متوسط به بالاست، گرچه چنانچه از مصالح مرغوب مانند برخی سنگ‌ها استفاده شود هزینه پانل بسیار ارزان تر است. بعلاوه تنوع رنگی محدود مصالح سنتی به هیچ وجه با تنوع رنگ و طرح پانل ها قابل مقایسه نیست. بنابراین می توان گفت که در هر حال استفاده از پانل ها بسیار به صرفه تر و ارزان تر است .

کاربرد وسیع آلومینیوم کامپوزیت

با وجود بکارگیری وسیع پانل در سال های اخیر در کشور، هنوز نیازی به آگاه سازی عمومی در مورد این نوع مواد ساختمانی احساس می شود ، این پانل ها از ۱۹۶۹ در آلمان ابداع گردید و استفاده گسترده آن تا کنون در جهان نشان دهنده کیفیت مناسب و عدم وجود هرگونه محدودیت در طراحی و اجرای این مصالح است، ولی شاید بتوان گفت که برای برخی از دست اندر کاران ساخت و ساز اعم از کارفرمایان، مهندسان و پیمانکاران کشور سخن از نماهای مدرن تداعی کننده کاربرد شیشه در نمای ساختمان های بلند مرتبه و یا حداکثر ترکیب با دیگر مصالح نظیر سنگ و چوب باشد و در منابع مرجع مهندسان (مبحث پنجم مقررات ملی ساختمان و نشریه ۵۵ سازمان مدیریت) فقط مصالحی مانند سنگ، چوب و شیشه در نمای ساختمان ها مطرح می گردد و الگوی استفاده صحیح از آنها در این منابع بررسی می شود وحتی در برخی موارد (ضوابط و مقررات منظر شهری وزارت راه و شهر سازی) برای استفاده برخی مصالح مانند کامپوزیت درساختمان ها محدودیت و مشکلات عدیده‌ای ایجاد می شود، در حالی که جدا از بحث کیفی گفته شده، در سال های اخیر صنعت نما در دنیا کاملا متحول شده که پی آمد آن دگرگون شدن چهره شهرهای بزرگ و کوچک است، ولی مزیت های بسیار مطلوب این نوع مواد و تاثیر آنها در مقاوم شدن، سبک شدن، اقتصادی شدن و زیباتر شدن ساختمان و اثرات مثبت در بهینه سازی مصرف انرژی درکشور در نظر گرفته نشده و با این حال مجوز رسمی تولید همین محصولات و سرمایه گذاری‌های کلان آن در کشور داده شد که خسارت های سنگینی به سرمایه گذاری ها وارد کرد. این گونه مصوبات نیاز به بازنگری اساسی دارد، که به آسانی توسط وزارت محترم راه و شهر سازی قابل انجام است .

مشکلاتی را در استفاده از این نوع محصولات

به دلیل ضعف منابع موجود داخلی در این باب تعداد زیادی از دست اندرکاران ساخت و ساز آشنائی فنی محدودی با این مصالح دارند و پیآمد آن، عدم کاربرد درخور مزیت های آن ها و نیز استفاده غیراصولی از آن می شود، بعلاوه یکی از بزرگترین مشکلات این صنعت نوین در بالا گفته شد و حل آن نیز به آسانی توسط وزارت راه و شهر سازی قابل رفع می باشد. از طرفی دیگر واردات محصولات بی کیفیت خارجی، و اجرای نامناسب غیر اصولی مشکل دیگری است. امید است که کارفرمایان محترم پس از اطمینان از کیفیت این محصولات و اجرای تخصصی آن اقدام به نماسازی کنند و این امر را تنها از شرکت های معتبر و قابل اعتماد بخواهند.